آخرین آبان جاسوس در ایران - میهن تفریح

شارژ آنلاین
دانلود آهنگ پژمان واثقی به نام پدربزرگ
pejman vaseghi pedar bozrrg

اکنون که سال ها از روز باشکوه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا سپری می‌شود، “شعار مرگ بر آمریکا” همچنان به عنوان یکی از ارزشهای انقلاب اسلامی در مراسم باشکوه تحقیر آمریکا که هر سال در روز ۱۳ آبان انجام می‌شود بر زبان میلیونها ایرانی جاری می‌شود و در آسمان ایران طنین‌انداز می‌شود.

 

آخرین آبان جاسوس در ایران

 

استکبار

استکبار، معنای وسیعی دارد. در قرآن هم کلمه استکبار و هم شاخه ها و مشتقات استکبار، مکرر به کار رفته است. خود کلمه ی استکبار هم، در قرآن به کار رفته است. به نظر می رسد که استکبار، معنایی غیر از تکبر داشته باشد. شاید این طور بشود گفت که تکبر، بیشتر به یک صفت قلبی و روحی اشاره می کند؛ یعنی انسان خود را برتر از دیگران بداند و بگیرد. استکبار، بیشتر به جنبه ی عملی تکبر توجه دارد. یعنی کسی که کبر می ورزد و خود را بالاتر از دیگران می داند، در رفتار خود با دیگران هم، طور کار را سازماندهی می کند که این تکبر، درعمل مشخص و واضح می شود؛ دیگران را حقیر می کند، به دیگرن اهانت می کند، در کار دیگران دخالت می کند و برای دیگران، به عنوان تصمیم گیرنده ظاهر می شود.

 

استکبار، یعنی روح تکبر و بی اعتنایی به ارزش های ملت های دیگر و دخالت در امور ملت ها و به خود حق دادن؛ همین چیزی که الان در کلمات رؤسای آمریکا ملاحظه می کنید. راجع به دخالت خودشان در عراق یا هر جای دیگر طوری حرف می زنند، مثل این که این ها صاحبان دنیایند! واقعا انسان کمتر دولتی را می تواند پیدا کند که با لحنی حرف بزند که این ها راجع به کشورهای خاورمیانه حرف می زنند! این کشورها را مال خودشان می دانند. استکبار یعنی این.

 

اینکه دولتی در آن سر دنیا به خود حق می دهد علی رغم منافع ملت های منطقه، منافع خودش را تأمین بکند، این همان روح استکبار است و چیز دیگری نیست.
– اینکه دولتی به خود حق می دهد که اگر دولتی مخالف او بود، صریحا و علنا و بدون هیچ خجالتی بگوید: من او را بر می اندازم، این روح استکبار است؛ همین چیزی که امروز از آمریکا نسبت به بسیاری از دولتی های آمریکایی لاتین و بعضی جاهای دیگر دنیا سر می زند. استکبار، چون جوابی ندارد و منافعش در خطر است و منفعتش با سقوط آن دولت، بیشتر تأمین می شود، این موضع را می گیرد.

 

لیست زیر تمام کشورهایی هستند که تا قبل از سال ۲۰۰۰میلادی مورد جمله برخواسته از استکبار ایالات متحده قرار گرفته اند:

 

چین (۱۹۴۵-۱۹۴۶)، کره و چین، جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳)، گواتمالا (۱۹۶۰،۱۹۵۴،۱۹۶۹،۱۹۶۷)، اندونزی (۱۹۸۵)، کوبا (۱۹۵۹، ۱۹۶۱)، کنگو (۱۹۶۴)، پرو (۱۹۶۵)، لائوس (۱۹۷۳-(۱۹۴۶)، ویتنام (۱۹۶۱-۱۹۷۳)، کامبوج (۱۹۶۹-۱۹۷۰)، گرانادا (۱۹۸۳)، لبنان (۱۹۸۳- ۱۹۸۴)، لیبی (۱۹۸۶)، السالوادور(دهه ۱۹۸۰)، نیکاراگوا(دهه ۱۹۸۰)، ایران (۱۹۸۷)، پاناما (۱۹۸۹)، عراق (۱۹۹۱-۲۰۰۰)، کویت (۱۹۹۱)، سومالی (۱۹۹۳)، بوسنی (۱۹۹۴، ۱۹۹۵)، سوران (۱۹۹۸)، افغانستان (۱۹۹۸)، یوگسلاوی(۱۹۹۹)

 

جنگ های آمریکا

 

 خط مشی حضرت امام ره برای مقابله با استکبار

با توجه به تثبیت روز ۱۳ آبان به عنوان روز مبارزه ملی با استکبار جهانی و خاستگاه اولیه و اصلی تفکر و حرکت توفنده تقابل و تعارض با قدرت های استکباری که اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی می باشد لازم است برخی از زوایا و ابعاد جلوه های این تفکر و دیدگاه های ژرف مورد توجه و تعمق قرار گیرد تا نسل امروز به معرفت و بینش سیاسی لازم در این موضوع مهم و حیاتی و پیوند خورده با استقلال و اقتدار ایران اسلامی نائل آید. در زیر این سه اصل را به صورت خلاصه می آوریم. لازم به ذکر از که است که این اصول برخواسته از آیات و روایات ناب اسلامی است.

 

امام خمینی

 

اصل اول

حضرت امام خمینی در تعیین استراتژی و خط مشی مبارزه با استکبار اولین اصلی که مورد توجه قرار می دهند این است که تا قدرت های سیطره جو و مستکبر جهان به اضمحلال و انقراض درنیایند محال است که صلح و آرامش و سلامت و سعادت در کره خاکی حاکم گردد و محرومان و به بند کشیده شدگان به حقوق الهی خود نائل آیند و به وراثت زمین برسند.

 

اصل دوم

حضرت امام خمینی به منظور تعیین یکی دیگر از اصول و خط مشی های اساسی برای مبارزه با استکبار جهانی اعلام می نماید :
«ما اگر چنانچه قدرت داشته باشیم تمام مستکبرین را از بین خواهیم برد.»
این تفکر امام خمینی درباره تلاش و مبارزه برای محو و نابودی قدرت های استکباری جهان نیز از اصول و مبانی قرآنی و تعالیم مربوط به تقابل با جبهه کفر و شرک و نفاق در هر عصر و زمان سرچشمه می گیرد. چنان که خداوند متعال در قرآن کریم جبهه توحید را مخاطب قرار می دهد و این گونه به خیزش و جهاد قهرآمیز با مستکبران زمین فرامی خواند.

 

اصل سوم

سومین اصل برای مبارزه با استکبار جهانی در نگاه ژرف و دقیق حضرت امام خمینی «تداوم مبارزه» است .
این پیشوای بزرگ الهی مبارزه با کفر و شرک و نفاق را که جبهه متحد نظام استکباری دنیا را به وجود می آورند فصلی و مقطعی و محدود و محصور به عصر و زمان خاصی نمی دانست که در این صورت هیچ تضمین و پشتوانه ای برای تامین صلح جهانی و گسترش آرامش و امنیت و آزادی و عدالت و همزیستی مسالمت آمیز بین ملل دنیا وجود نخواهد داشت و جهان هر لحظه آبستن حوادثی خواهد بود که توسط سران نظام های سیاسی و حکومتی استکبار و مطابق با خواست و اراده و صلاحدید و مطامع و منافع ضدانسانی آنها به وقوع خواهد پیوست .
حضرت امام خمینی در تعیین این خط مشی اساسی و زیربنایی با قاطعیت و صراحت و صلابت اعلام می نمود : «تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم»

 

 

تسخیر لانه استکبار

با پیروزی انقلاب اسلامی و با اقدام سریع و قاطع مردم و دستگیری سران باقیمانده نظام شاهنشاهی و به خصوص سران ارتش شاه، که به دنبال تکرار کودتای ۲۸ مرداد و بازگرداندن شاه و حفظ منافع آمریکا در ایران بودند و با ناکام ماندن رهبران آمریکایی کودتا که در روز ۲۲ بهمن در ساختمان ستاد مشترک ارتش ایران همراه با رهبران کودتاچی ارتش ایران ، تجمع کردند و از آنجا کودتا را اداره می نمودند، محاکمه این سران آغاز شد و در برابر چشمان حسرت زده رهبران امریکا و هم پیمانان غربی آن که نیروهای تربیت شده و وابسته به خود را در چنگال مردم مسلمان و انقلابی ایران اسیر می دیدند ، دادگاه های انقلابی تشکیل و پس از محاکمه، به اعدام محکوم شدند و حکم آنان با سرعتی باور نکردنی به اجرا در آمد .
تصویر اجساد این جنایتکاران که در حقیقت ستون های فروریخته و خرد شده نظام شاهنشاهی وابسته به غرب بودند، در روزنامه ها به چاپ رسید و آخرین امید های ضد انقلاب و حامیان آنان را برای برپایی مجدد این نظام بر باد داد.

 

آمریکا و وابستگان داخلی اش با وحشت و نومیدی و افسوس و حسرت ، به شکست مفتضحانه خود و حماسه ملت مسلمان و شهادت طلب ایران می نگریستند. انقلاب اسلامی پس از دویست سال کشمکش و شکست های متعدد و کسب تجربیات تلخ ، پیروز شده بود.

 

یکشنبه ۱۳ آبان ۵۸ (۴ نوامبر ۱۹۷۹) در تاریخ انقلاب، روزى بزرگ و فراموش نشدنى است. روزی که دست دانشجویان شیشه ی عمر استکبار و جاسوسی را در خاک ایران شکست.

 

لانه جاسوسی لانه جاسوسی لانه جاسوسی 7 لانه جاسوسی

 

تعدادى از دانشجویان مسلمان چهار دانشگاه، پلى تکنیک، تهران، صـنعتى شریف و دانشگاه ملّى ، قبل از ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به دور هم جمع شده، با الهام گرفتن از سخنان حضرت امام خمینى (ره) طرح اشغال سفارت آمریکا در تهران را پى ریزى مى نمایند و سرانجام در صبح ۱۳ آبان، در حین راهـپیمایـى، به داخل سفارت وارد مى شوند. ابتدا ۱۵ دقیقه به اعضاى سفارت مهلت دادند که خود را تسلیم نمایند. متاسّفانه آنان در این مدّت، بسرعت مشغول از بین بردن اسناد و مدارک مى شوند. پس از گذشت یک ربع ساعت، دانشجویان با شکستن شیشه ها وارد ساختمان اصلى سفارت می گردند و پس از درگیرى کوتاهى با نگهبانان، ساختمان سفارت را بـه تصرّف خود در مى آورند و عده اى از جاسوسان را گروگان مى گیرند و عده اى دیگر خود را تسلیم مى نمایند. وقتى دانشجویان به ساختمان اصلى رسیدند، متوجّه شدند کـه غالب میکروفیلم ها، اسناد محرمانه ، حافظه کامپیوترها، مدارک سرّى و… از بین رفته بود!
در سـاعـت ۳۰/۱ دقـیـقـه بعد از ظهر همان روز، رادیو خبر این اشغال را اعلام مى نماید، مردم پس از شنیدن این خبر، به سوى سفارت آمریکا سرازیر شده و از دانشجویان حمایت مى کنند و با شعارهاى مرگ بر آمریکا، به آنان قوّت قلب مى دهند. دانشجویان بـا پخش ‍ اولین اعلامیه، به روشن نمودن مـوضع سیاسى، اسلامى خویش مى پردازند و اعلام مى کنند که آن ها (دانشجویان پیرو خط امام) هستند و وابسته به هیچ گروه سیاسى نمى باشند.

 

 

دستآوردهای تسخیر لانه جاسوسی

اکنون که سال ها از روز باشکوه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا سپری می‌شود، “شعار مرگ بر آمریکا” همچنان به عنوان یکی از ارزشهای انقلاب اسلامی در مراسم باشکوه تحقیر آمریکا که هر سال در روز ۱۳ آبان انجام می‌شود بر زبان میلیونها ایرانی جاری می‌شود و در آسمان ایران طنین‌انداز می‌شود.

پس از ده سال، اکنون مراسم و آیین ابراز تنفر از آمریکا به صورت یکی از آداب و رسوم جاودانی و جزئی لاینفک از فرهنگ انقلاب اسلامی درآمده است. و این به خاطر دو دلیل مهم است:

 

اول آنکه در روز ۱۳ آبان تقارن سه مناسبت مهم و تاریخی وجود دارد: هجرت امام، حادثه دانشگاه تهران و شهادت دانش‌آموزان و دانشجویان، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا.

 

دوم آنکه تسخیر لانه جاسوسی دستاوردهای مهمی برای انقلاب به همراه داشته است که در طول ۴۴۴ روز در واقع انقلاب اسلامی را در برابر توطئه‌های بعدی استکبار بیمه کرده است:

 

الف – پایان افسانه زوال ناپذیری قدرت امریکا در ایران و جهان، زیرا تا پیش از تسخیر لانه جاسوسی کمتر کسی فکر می‌کرد انقلاب توانایی رویارویی مستقیم با امریکا را داشته باشد.
ب – افشای لیبرالها که با نفوذ در حاکمیت، دولت موقت را در دست گرفته بودند و مادامی که بر مسند قدرت تکیه زده بودند در واقع امریکا همچنان سرنوشت ایران را در دست داشت.
اما با سقوط جاسوسخانه و افشای اسناد جاسوسی افرادی مانند امیرانتظام، مدنی و مقدم مراغه‌ای دیگر جایی برای لیبرالها در انقلاب باقی نماند. به همین خاطر وقتی که دولت موقت موفق به بازپس گرفتن لانه جاسوسی از دست دانشجویان نشد، ترجیح داد از صحنه سیاست‌حذف شود.
ج – مطرح شدن جریان سالم سیاسی پیروان واقعی رهبر انقلاب تحت عنوان “خط امام” که با درک صحیح از اسلام ناب محمدی(ص) به افشای کارگزاران اسلام آمریکایی می‌پرداخت.
این جریان در برابر توطئه‌های گوناگون دشمنان ایستادگی کرد و به خاطر اصیل بودن حرکت امام، انقلاب اسلامی تاکنون از دسیسه‌های گوناگون دشمنان داخلی و خارجی نجات یافته است. به همین دلیل شعارهای ضد امریکایی گروهکها و منافقین پس از سیزده آبان اندک اندک رنگ باخت و سیر حوادث نیز عمق وابستگی آنان به آمریکا را نشان داد.
فرو ریختن کاخ ابهت و اقتدار آمریکا به عنوان شیطانی بزرگ که با انتشار اسناد لانه جاسوسی و افشای طرحهای کودتا و اغتشاشات داخلی توسط عوامل آمریکا در آیران صورت گرفت و زمینه ‌ساز شکستهای بعدی آمریکا شد.

 

 

منابع:

– بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از دانش آموزان به مناسبت گرامی داشت سالروز ۱۳ آبان، ۱۳۸۱/۸/۱۳
– ویلیام بلوم، دولت خود سرمترجمین، قم، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، ۱۳۸۳ص ۱۴۱
– امام خمینی کلمات قصار فصل ششم جنگ و دفاع ص ۱۶۱
– سایت راسخون
– سایت اطلاع رسانی و حفظ نشر آثار مقام معظم رهبری

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

مطالب مشابه با این مطلب

ارسال دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.